Korsnäs bokbuss

Korsnäs kommunbiblioteks nuvarande bokbuss togs i bruk 1998. Den trafikerar varannan, udda vecka i byarna och till skolor, daghem och inrättningar.

  • Bokbussen

    Bokbussen kör varannan, udda vecka

    Tidtabell augusti-juni, tillsvidare:

    Måndag

    • Molpe skola 9.00-9.40
    • Taklax skola 10-11.15
    • Molpe daghem, Industricentralen 12.00-13.20
    • Molpe Banken 13.25-15.30

    Tisdag

    • Harrström daghem 13.30-14.00
    • Viitaniemi 14.30-15.00
    • Träskvik 15.10-15.30
    • Tuvängsvägen 15.40-16.00
    • Hienobacken 16.10-16.30
    • Taklax fd mejeri 16.40-17.10
    • Harrström 17.20-18.00
    • Helenelund 18.10-18.50
    • Harrström Norras 19.00-19.20
    • Edsvik 19.30-19.45
    • Edsvik Tuure 19.50-19.55

    Onsdag

    • Buketten 14.45-15.15
    • Snickarbacken 15.35-15.50
    • Smedbacken 16.00-16.20
    • Strandmossa 16.25-16.35
    • Brännback 16.40-16.50
    • Solvingsback 16.55-17.05
    • Bjurbäck 17.15-17.30
    • Korsbäck 17.40-17.55
    • Råbacka 18.00-18.15
    • Molpe skola 18.25-19.45

    Torsdag

    • Kottebo daghem 9-9.30
    Telefon 050 9523310 udda veckor på rutt. Övriga tider biblioteket 06 3479140

    Beslut i Biblioteks-, kultur- och fritidssektionen 8.10.2020 BKFS § 25

Kontakta Bokbussen

Kartbild som visar var Bokbussen ligger. Klicka för att gå till Google Maps.
Adress: Silverbergsvägen 9 66200 Korsnäs
Telefon: 06-3479140

Personal